Jedną ze sprawdzonych form pracy stosowanych w świetlicy szkolnej są małe formy teatralne, do których zaliczamy przedstawienia z udziałem żywych aktorów.
Teatr daje szansę stymulowania naturalnej aktywności i postawy twórczej dziecka i od wieków towarzyszy ludziom w ich życiu. Teatr żywego aktora angażuje i pobudza wszystkie zmysły, rozwija wyobraźnię i kreatywność dziecka. Pomaga w poznawaniu samego siebie, wyrabia odwagę oraz uczy współpracy w zespole. Wypełniając wolny czas uczniów metodami teatralnymi dajemy im możliwość pełnego rozwoju osobowości.
Cenną stroną tego typu imprez jest ich wartość wychowawcza. Wychowankowie przygotowując się do przedstawienia wkładają w swoje role wiele serca i wysiłku. Przedstawienie wymaga dużo czasu, efekty ciężkiej pracy nie są widoczne od razu, a jednak dzieci dostrzegają cel i sens wielokrotnych ćwiczeń i powtórzeń. Twórczy, współczesny teatr dziecięcy jest połączeniem wielu sztuk: muzycznej, plastycznej, tanecznej i literackiej, działania twórczego i odtwórczego. Teatr dla dzieci jest radosną zabawą, środkiem wszechstronnie aktywizującym i wychowującym. Mocno przeżywają wartości moralne, takie jak dobro i zło.
Ponadto teatr staje się też szansą na odniesienie sukcesu przez dzieci, które nie czują się dobrze w innych dziedzinach. Często odkrywamy prawdziwe talenty.
W czasie zajęć
dzieci wspólnie z opiekunkami ćwiczą ruch sceniczny i poprawną wymowę,
jednocześnie ćwicząc swoją pamięć, wrażliwość artystyczną oraz umiejętność
koncentracji. Dodatkowo mali aktorzy mogą samodzielnie przygotować scenografię,
stroje i rekwizyty.
Takie działania dają dzieciom poczucie wyjątkowości, pewności
siebie oraz sprawstwa.
Zapraszamy do świetlicowego teatrzyku „Jupiter”.
GALERIA FOTOGRAFII
Zespół
teatralny „Jupiter” w Miejskiej Bibliotece Publicznej
SCENKA O ZDROWYCH ZACHOWANIACH