zaprzyjaźnij się z odblaskiem

            Trzystu siedemdziesięciu  siedmiu uczniów  PSP nr 2 w Dąbrowie Tarnowskiej, w tym 103 pierwszoklasistów otrzymało elementy odblaskowe, które na co dzień powinni nosić przypięte przy plecakach czy też  ubraniach.  Bez nich kierowcy nie mają szansy zobaczyć pieszego lub rowerzysty, co może skończyć się tragicznie. Już po raz trzeci Dyrektor Szkoły p. Anna Fido wraz z członkami Szkolnego Klubu Bezpieczeństwa „Stopka”, rozdawała swoim podopiecznym odblaski. 

            Zapewnienie bezpieczeństwa dzieciom jest podstawowym zadaniem, przed którym stoimy my – dorośli. Edukację komunikacyjną należy wprowadzać od najmłodszych lat, tak aby stała się nieodłącznym elementem życia młodego uczestnika ruchu drogowego. Ważne jest , aby uczyć dzieci już w wieku wczesnoszkolnym samodzielnego poruszania się po drogach oraz umiejętności unikania zagrożeń życia codziennego – powiedziała do swoich podopiecznych Dyrektor Szkoły. Nikt nie zadba o nasze bezpieczeństwo, jeśli sami o to nie zadbamy. Wyszliśmy z domu -  wróćmy do niego cali i zdrowi.

            Na spotkaniu  dzieciaki dowiedziały się, dlaczego ważne jest noszenie odblasków, szczególnie teraz, gdy szybko zapada zmrok. Szkolny Klub Bezpieczeństwa „ Stopka”, który od kilku lat jest  ambasadorem bezpieczeństwa w szkole pod kierunkiem p. Małgorzaty Gawlik,  przygotował dla swoich kolegów kilka ważnych informacji w formie reportażu. Klubowicze zwrócili  uwagę, iż pieszy to najbardziej zagrożony uczestnik ruchu, a co wynika z tego, musi on sam zadbać o swoje bezpieczeństwo. Od wielu lat prowadzone akcje uświadamiają kolejnym pokoleniom, że odblask może nieraz uratować życie i musimy się z nim zaprzyjaźnić na dobre. Tym razem odblaski są szczególnie potrzebne, ponieważ obowiązuje już nowa ustawa w ruchu drogowym. Do tej pory, przepisy nakazywały, aby w odblaski  wyposażone były jedynie dzieci do 15 roku życia. Teraz będą musiały je nosić wszystkie osoby idące po zmroku, poza terenem zabudowanym, w miejscach, gdzie nie ma chodnika. 

            Warto przypomnieć, że po zmroku pieszy ubrany w ciemny strój jest widziany przez kierującego pojazdem z odległości około 40 metrów. Natomiast osoba piesza, mająca na sobie elementy odblaskowe, staje się widoczna nawet z odległości 150 metrów. Te dodatkowe metry pozwalają kierowcy wyhamować i bezpiecznie ominąć pieszego.

            Odblaski, które każdy z uczniów natychmiast przymocował do swojego plecaka, otrzymaliśmy z PZU. Instytucja ta w tym roku szczególnie aktywnie włączyła się w akcję szerzenia właściwych nawyków u uczestników w ruchu drogowym.

MG