Przedstawienie o POWSTANIU WARSZAWSKIM

w jubileuszowym roku wybuchu świętem w naszej szkole i w Ośrodku Spotkań Kultur

Dnia 10 maja w ramach Dni Otwartych Funduszy Europejskich  odbyło się dzięki uprzejmości  pana burmistrza Stanisława Początka w naszym Ośrodku Spotkania Kultur  przedstawienie o powstaniu warszawskim przygotowane przez uczniów naszej szkoły. Podczas tej  inscenizacji pod znaczącym tytułem „44” zgromadzeni goście wraz z rodzicami młodych aktorów mogli przeżyć niecodzienną lekcje patriotyzmu.

Akcja zaczyna się w pierwszy dzień po wybuchu powstania, reszta scen   rozgrywa się w piwnicach rujnowanej Warszawy. Całość oparta została na  autentycznych relacjach świadków oraz na sytuacjach historycznych. Każdy dialog ma swoje odniesienia w kontekście historycznym i współczesnym.  Została tez ukazana problematyka związana z sensem wybuchu Powstania wsparta relacjami świadków. Scenerię stanowi jedna piwnica, która podczas dwóch miesięcy od pierwszych dni sierpnia do pierwszych dni października jest świadkiem wielu ludzkich dramatów i  rozterek . Jest to poważny, patriotyczny hołd złożony prawdziwym bohaterom, którym niesprzyjające po wojnie warunki historyczne nie zdołały odebrać należnej czci i chwały.

Projekt teatralny pod tytułem „44” jest swoistą odpowiedzią na okrągłą rocznicę wybuchu Powstania Warszawskiego przypadającą na 2014 rok.  Nauczyciel prowadzący zajęcia teatralne w naszej szkole sam zredagował scenariusz korzystając ze źródeł historycznych i literatury przedmiotu oraz po konsultacjach z pracownikami Muzeum Powstania Warszawskiego, np. z panią Iloną Proć i w efekcie końcowym osiągnął 35 minutowy spektakl , który w połączeniu z muzyką zespołu LaoChe / płyta „Powstanie 44”/, sprawił, że odbiorcy zostali poddani solidnemu ładunkowi  wrażeń estetycznych i mogli poczuć atmosferę tamtych dni.

Na widowni oprócz wzruszonych rodziców i wielu gości był obecny burmistrz miasta pan Stanisław Początek, który podkreślił, że tego typu inicjatywy wśród współczesnej młodzieży powinny być podejmowane jak najczęściej, aby w przyszłości pamięć po takich wydarzeniach nie stała się tylko kolejną kartą przebrzmiałego kalendarza.

Dyrektor naszej szkoły, pani Anna Fido wraz z innymi nauczycielami, którzy obejrzeli premierę, pogratulowała dzieciom udanej inicjatywy i zachęciła również pana Sławomira Batora, który sam napisał scenariusz i wyreżyserował przedstawienie, aby kontynuował tego rodzaju lekcje patriotyzmu.

W tym przedstawieniu autor pragnął zawrzeć odpowiedź na to, czy i dlaczego miało sens. Odpowiedź jest krótka: Nie mogło nie wybuchnąć. Jeśli ktoś chce zobaczyć i dać się poddac refleksji na ten temat zapraszamy do obejrzenia  przedstawienia w kolejną sobotętj 17 maja 2014 r. podczas wystawy poświęconej pamięci Jana Karskiego o godzinie 17.00 również w Ośrodku Spotkania Kultur.

Udział w spektaklu brało aż 35 uczniów z klas: 4a, 5a, 5b, 6a i 6b.  Autor  i reżyser wyraża wdzięczność wobec rodziców dzieci za wspaniałą postawę i owocną współpracę w kwestii przygotowania kostiumów. Bez wsparcia rodzicielskiego efekt byłby o wiele gorszy! Dziękujemy!

Sławomir Bator