Konkurs literacki

        W środę, tj. 13 kwietnia 2011 r. w Tarnowie odbyło się uroczyste ogłoszenie wyników konkursu „Moja Biblioteka”, który polegał na napisaniu pracy literackiej przedstawiającej indywidualne przeżycia, wrażenia i emocje dziecka związane z biblioteką szkolną, domową, publiczną, biblioteką marzeń lub przyszłości.

        Z naszej szkoły udział w nim wzięli: Wiktoria Grzech kl. IV a, Wiktor Markowicz kl. IV a, Anna Zych kl. IV a, Kinga Barnaś kl. IV c, Wiktoria Szkotak kl. IV c. Ogłoszenie laureatów konkursu zostało połączone z prezentacją multimedialną Biblioteki Pedagogicznej oraz spotkaniem z pisarką książek dla dzieci    i młodzieży panią Dorotą Bałuszyńską – Srebro, autorką „Księgi Julii”, jednocześnie główną jurorką.  Z fragmentem jej książki mieli zapoznać się wszyscy uczestnicy konkursu. Tym, którzy nie zostali wyróżnieni, życzyła wytrwałości w dążeniu do celu, nie poddawania się, nieustannego udziału w konkursach, a wtedy będą musiały przyjść sukcesy. Możliwe, że stanie się to za dziesiątym, dwudziestym razem. Ważne, aby robić to, co się lubi.  Pani Dorota sama powiedziała, że jej prace na żadnych konkursach nie były nagradzane i dostrzegane, a w tej chwili jest pisarką, bo chciała nią zostać od czasów szkoły podstawowej.  Miłością do książek zaraziła ją pani  z biblioteki szkolnej, obecna na sali wraz z kolejnym pokoleniem czytelników. Mamy nadzieję, że nasi uczniowie także doczekają się wielu pochwał i nagród. Są przecież dopiero w czwartej klasie!

        W konkursie konkurowało ze sobą 67 uczniów z 21 szkół z rejonu Tarnowa, Dąbrowy Tarnowskiej i Brzeska. Na zakończenie uroczystości można było zdobyć autograf i zrobić sobie pamiątkowe zdjęcie.

         Pani Dorota Bałuszyńska – Srebro pochodzi z Tarnowa, obecnie mieszka w Kielcach. Z zawodu jest nauczycielem języka polskiego, a obecnie zajmuje się pisaniem książek. Książka „Księga Julii” jest jej pierwszą wielką pozycją, otrzymała nominację do prestiżowej nagrody - Książki Roku 2010 - w kategorii literatury dla dzieci i młodzieży. Nagroda jest przyznawana przez Polską Sekcję IBBY.

        IBBY (International Board on Books for Young People) czyli Międzynarodowa Izba ds. Książek dla Młodych jest stowarzyszeniem skupiającym ok. 70 sekcji narodowych. Kongres założycielski IBBY odbył się w Zurichu w 1953 roku. Za fundamentalną zasadę istnienia IBBY uznano ideę wzajemnego poznania narodów poprzez książkę dla dziecka.

        Najważniejsze cele organizacji to: popieranie rozwoju książki dziecięcej; międzynarodowe upowszechnianie książek najwartościowszych literacko i graficznie, zbliżanie do siebie organizacji z całego świata, zajmujących się popieraniem dobrej literatury dla młodych czytelników.

        Przy upowszechnianiu dobrej książki dla dzieci współpracują zgromadzeni wokół IBBY pisarze, ilustratorzy, wydawcy, bibliotekarze i naukowcy z całego świata. Ich działania skupiają się wokół spraw związanych z książką dla dziecka  w poszczególnych krajach. Służą temu międzynarodowe spotkania, wspólne działania, jak Międzynarodowy Dzień Książki dla Dziecka (2 kwietnia - dzień urodzin H. Ch. Andersena), czy też prace Międzynarodowego Jury Nagrody im. H. Ch. Andersena tzw. Małego Nobla. IBBY stale współpracuje z UNICEF-em i innymi organizacjami międzynarodowymi, zajmującymi się sprawami kultury.

        W Polsce również działa Sekcja IBBY. Nagroda - Książka Roku została ustanowiona w 1988 roku i jest wręczana dorocznie polskim pisarzom, ilustratorom  i grafikom za książki dla dzieci. Celem Konkursu Książka Roku jest promocja wartościowej polskiej książki dla dzieci i młodzieży. Jurorami w konkursie są krytycy literaccy, często pracujący naukowo na wyższych uczelniach. Laureaci tego konkursu zdobywają potem laury w innych konkursach, a nagrodzeni debiutanci  odnoszą kolejne sukcesy o zasięgu ogólnopolskim  i międzynarodowym.