PATRIOTYCZNA AKADEMIA W NASZEJ SZKOLE
Dziewięćdziesiątą rocznicę odzyskania przez Polskę niepodległości uroczyście obchodzono w naszej szkole w poniedziałek 10. listopada.
Uczniowie klas III – VI wzięli udział w akademii przygotowanej przez klasy szóste i piąte pod kierownictwem p. Marty Smolichy i p. Moniki Skirzyńskiej. Motywem przewodnim uroczystości było znaczenie słów „wolność” i „niepodległość”.
Na początku piątoklasistka Inga Piotrowska z towarzyszeniem chóru szkolnego wykonała piosenkę pt.: „ Jedenasty listopada”, wywierając ogromne wrażenie na publiczności wspaniałym wykonaniem i interpretacją tekstu. Słowa o uwięzionym ptaku, który nie śpiewa, ponieważ jest nieszczęśliwy, podkreślił Karol Stroński recytując znany wiersz Ignacego Krasickiego o starym i młodym czyżyku w klatce.
Wszystkie wiersze recytowane przez Monikę Kądzielawę, Bartłomieja Fido, Piotra Andrzeja Kaczówkę, Mateusza Lisa, mówiły o znaczeniu wolności w życiu człowieka, o ofierze, jaką z własnej krwi złożyli nasi przodkowie, by tę wolność dla nas wywalczyć oraz o tym ,że z wolności trzeba umieć korzystać.
„Polska to nie tylko Wielka Rzecz, wzniosłe hasła i bohaterskie czyny. Ale to przede wszystkim Mała Rzecz, ta codzienna, dzień po dniu pracą uczciwą znaczona.” – tłumaczyła wszystkim Martyna Nowakowska . Podkreślała, że : „my Polacy tak pięknie potrafimy we łzach się w modlitwie rozpływać, w walce dzielnie pierś na kule wroga nadstawiać, ale czy żyć w wolnej Ojczyźnie potrafimy?” Tę refleksję zawierał również wiersz Wojciecha Bąka recytowany przez Piotra Młynka , który o Ojczyźnie mówił między innymi: „Nie wiem, czy małą, czy wielką jest rzeczą. Wiem tylko – codzienna i konieczna jak powietrze. (…)Wiem tylko – nieodzowna, a prosta jak chleb, na który trzeba co dzień zarobić na nowo.”
Piękną pieśń-modlitwę opartą na „Chorale” Kornela Ujejskiego zaśpiewały Agnieszka Walus i Katarzyna Reczek z towarzyszeniem chóru: „Z dymem pożarów, z krwią i ze łzami, długo jęk skargi nasz naród słał. Tyś się zlitował Boże nad nami, Tyś nam znów wolność ojczyzny dał.” Natomiast Małgorzata Sitko przytoczyła wiersz – modlitwę Adama Mickiewicza.
Na akademii nie zbrakło również tradycyjnych piosenek niepodległościowych takich jak: „Ułani malowane dzieci”, „Wojenko, wojenko”, „My pierwsza brygada” śpiewanych przez chór szkolny.
Na koniec Klaudia Kogut zaznajomiła wszystkich z historycznymi faktami mówiącymi o tym, iż pierwszym wyzwolonym miastem był Tarnów.
„W nocy z 30 na 31 października, żołnierze 20 pułku piechoty oraz POW-iacy opanowali i obsadzili patrolami dworzec kolejowy, banki, pocztę, oraz urzędy: telegraficzny, żandarmerii, policji, a na końcu Starostwo. Rozbrojono 2 kompanie wrogich wojsk austriackich. Bardzo szybko został zorganizowany dla nich transport. Wypłacono im gażę, żołd, zaprowiantowano, pozwolono zabrać osobistą własność prywatną i wsadzono do pociągów. Austriacki generał, dowódca tarnowskiego garnizonu, przekazał władzę nad wojskiem pułkownikowi Kajetanowi Amirowiczowi, dowódcy 20 pułku piechoty, najstarszemu stopniem wojskowym oficerowi Polakowi.”
Zwieńczeniem akademii było ponowne zaśpiewanie hymnu państwowego.
Następnie przemówił Pan Dyrektor Zbigniew Soja, który podkreślił jak ważną rolę odgrywa w życiu młodego człowieka świadomość, czym jest niepodległość. Kolejnym mówcą był Dyrektor Dąbrowskiego Domu Kultury Pan Paweł Chojnowski, który przede wszystkim pochwalił występujących uczniów za profesjonalizm wykonania i interpretacji trudnych, lecz równocześnie pięknych utworów literackich i muzycznych. Wyrazy szczególnego uznania przypadły solistce Indze Piotrowskiej. Na koniec p. Sławomir Bator przedstawił założenia szkolnego projektu edukacyjnego „Dąbrowa moje miasto”, który ma na celu kształtowanie właściwej postawy patriotycznej uczniów.